Pagini de istorie. Ultima mare victorie...

Meciul test contra Italiei (1 iulie 2022, ora 21, Arcul de Triumf) ne prilejuiește o frumoasă și interesantă incursiune în istorie. De ce? Pentru că ultima dată când am găzduit echipa Italiei la București, pe Lia Manoliu, a fost și ultima dată când am învins-o. Ba, mai mult, a fost ultima dată când am învins o echipă din Six Nations.

Așadar, pe 26 iunie 2004, deci acum 18 ani, România - Italia 25-24 (22-5). Este foarte interesant faptul că succesul venea la aproape 3 ani de la un alt meci istoric: înfrângerea cu 0-134 de pe Twickenham (vom vorbi și despre ea!). Antrenorul stejarilor era regretatul Daniel Santamans, proaspăt semnat cu FRR și care avea să conducă ”stejarii” până în 2007, când participă la Cupa Mondială (18-24 cu Italia, 0-42 cu Scoția, 14-10 cu Portugalia, 8-85 cu Noua Zeelandă)

Revenind la partida din 26 iunie 2004, unul din membrii fondatori ai AJ Rugby, Romeo Gontineac, s-a aflat în teren la acea victorie:

A fost o partidă frumoasă și dificilă. Italienii jucau de patru ani în Six Nations. Am avut o primă repriză foarte bună cu trei eseuri și am condus destul de detașat la pauză (n.n. 22-5). Nu destul de detașat, pentru că, pe final, italienii ne dau trei eseuri, după minutul 70, și ne conduc (n.n. 22-25). O lovitură de pedeapsă transformată, în ultimul minut, salvează victoria românilor (n.n. transformă Ionuț Tofan)! Ceva și despre Daniel Santamans. Un antrenor și un om extraordinar a cărui ambiție era să avem o grămadă de neînvins. A murit tânăr, la 48 de ani. Am participat la funeralii”

Echipa Romaniei care obtinea acea victorie: 1. Petru Balan, 2. Bogdan Zebega,3. Marcel Socaciu, 4. Cornel Tatu, 5. Cristian Petre, 6. Costica Mersoiu, 7. Ovidiu Tonita, 8. Alin Petrache (capitan), 9. Lucian Sirbu, 10. Ionut Tofan, 11. Bogdan Voicu, 12. Romeo Gontineac, 13. Cristian Sauan, 14. Vasile Ghioc, 15. Dan Dumbrava. Rezerve: 16. Paulica Ion, 17. Petrisor Toderasc, 18. Valentin Ursache, 19. Marius Bejan, 20. Iulian Andrei, 21. Stefan Dumitru, 22. Ionut Dimofte